Trápí vás zdlouhavá příprava luštěnin nebo celozrnných obilovin? Jejich vaření v klasickém hrnci dlouho trvá. A pak to často vzdáte předem, sáhnete po konzervě anebo po jiném druhu jídla. A to je škoda. Mám pro vás řešení – je jím tlakový hrnec.
Moderní tlakové hrnce
Tlakový hrnec mám doma, ale nepoužívám ho, říkáte si možná. Anebo jste slyšeli historky o tom, jak někomu ulítnula natlakovaná poklice nebo se opatřil. Zapomeňte na tlakáč po babičce, dnes jsou výrazně bezpečnější a modernější přístroje. Ano, investice do nich vás vyjde na několik tisíc, ale v delším horizontu se vrátí nejen v úspoře času a elektrické energie, ale také domácí přípravě čerstvého jídla.
Moderní multifunkční tlakové hrnce navíc zvládnou mnohem více než jen vaření pod tlakem. Využít jej můžete také jako pomalý hrnec, rýžovar (či obecně “obilovinovar”), napařovač zeleniny, elektrickou pánev pro orestování surovin před jejich vařením a také na ohřívání hotových jídel. Patrně nejrozšířenějším multifunkčním hrncem je tuzemská značka Tesla. Ale ten, o kterém bude řeč dnes, se mu vyrovná a v některých parametrech ho i předčí. Dámy a pánové, seznamte se s multifunkčním hrncem DOMO DO42707PP.
První seznámení s DOMO DO42707PP
Hrnec DOMO na první pohled zaujme moderním designem, což je jeho první přednost. I proto, že je poměrně velký – uvnitř skrývá nádobu o objemu 6 litrů. Špatná zpráva pro malé kuchyně. Prohlédněme si ho trochu blíže.
Vévodí mu velký kruhový display, na kterém si jednoduše vyberete program. Na webu věnovanému veganství se pochopitelně zaměříme na programy pro zpracování rostliných surovin. Jsou to především luštěniny, dále rýže a další především celozrnné obiloviny. Parní program využijete prozměnu na zeleninu v páře nebo pro přípravu domácí seitanu (z prášku či mouky). Funkce pomalého hrnce a dezerty pak můžete využít i na zpracování přebytků ovoce z vaší zahrady.
Kromě toho hrnec nabízí možnost nastavení si jednoho vlastního programu. U něj a vybraných programů můžete volit mezi dvěma tlaky – nízký tlak (pro teplotu vaření cca 100-110 °C) a
vysoký tlak (pro vaření mezi 110-120 °C). V neposlední řadě DOMO můžete použít i jako pánev na smažení bez víka, pokud chcete například osmahnout cibulku jako základ klasického eintopfu neboli jídla z jednoho hrnce.
První vaření – cizrna za 20 minut místo 3 hodin!
Představení máme za sebou a pojďme hrnec poprvé vyzkoušet. Vybral jsem hned na poprvé velkou výzvu – cizrnu. Ne náhodou, mezi luštěninami její příprava trvá její příprava nejdéle – doporučuje se ji namáčet až 24 hodin a vařit na mírném plameni 2 – 3 hodiny. Jak si s touto výzvou poradí hrnec DOMO? Namáčení samotné se příliš zkrátit nedá. Cizrna je sice proti velkým druhům fazolí poloviční, ale nabobtná ze všech luštěnin nejvíce (a přitom ještě překvapivě praská).
Klapka a střih. Cizrnu mám namočenou jeden den, vylévám vodu z bobtnání a přidávám čerstvou. Na chvíli se začtu v návodu, ale je to poměrně jednoduché. U luštěnin výrobce doporučuje využít pouze poloviční kapacitu hrnce, tedy 3 litry. Vzhledem k tomu, že ty druhy luštěnin, které potřebuji delší přípravu, vařím rovnou ve větším množství, je to tak akorát. Na snížení pěnění v návodu doporučují přidat lžíci rostlinného oleje. Přidávám ji, zacvakávám víko, pojistný ventil a už ladím kolečkem na displeyi.
Kolik mám nastavit minut? Cizrna v návodu mezi luštěninami jako jediná chybí, ale překvapují mě nízké časy okolo 15 minut i pro větší fazole. S nedůvěrou nastavuji hodnotu na 25 minut s tím, že pak případně dovařím cizrnu v hrnci, kdyby nebyla měkká. Zapínám tlačítko a pozoruji, co se bude dít. Ne úplně příjemným překvapením je úvodní nahřívání hrnce, které trvá asi 10 minut a prodlužuje tím celkový čas jinak velmi nízkých tabulkových hodnot pro vaření luštěnin.
Hrnec syčí a začíná samotné vaření. Jdu si po svých a k hrnci se vracím zhruba po půl hodině. Už je uvařeno, ale hrnec ještě chladne, pomalu uchází pára a klesá tlak. Nedočkavě přimačkávám ventil, abych pomohl páře ven. Teprve poté je možné otevřít víko. Právě bezpečnost je důvod, proč se mnozí používání tlakových hrnců bojí a v tomto případě je zajištěna opravdu dobře.
A jaká je cizrna? Po 25 minutách vaření téměr na hranici rozvaření – velmi měkká, ale krásně drží tvar. Na hummus nebo rychlou cizrnu na paprice ideální. Jsem spokojený a příště mohu ještě pár minut ubrat.
Další luštěniny opět na jedničku
Další zkoušení na sebe nedává dlouho čekat – zkouším velké bílé fazole, cizrnu na 20 minut a poté fazole ledviny na mé oblíbené chilli con seitan. Držím se časů z příručky a vše dopadá výborně. Na všechny druhy luštěnin, které je třeba vařit déle než půlhodinu, je hrnec opravdu skvělý. Kromě úspory času a energie také ušetříte čas na postávání u plotny, kdy voda z luštěnin vypění a můžete se pustit do drhnutí sporáku.
Rýžovar
Většina loupaných obilovin je uvařená do 15 minut, ale i mezi zrninami jsou kandidáti na dlouhou přípravu – patří sem především natural rýže, ječné kroupy a neloupané druhy obilovin, jako je třeba bezpluchý oves. Jejich vaření v normálních podmínkách zabere třičtvrtě až hodinu a většinou také musíte nakukovat, zda je vody ještě dostatek a pěna nepřetéká z hrnce na plotnu.
S použitím tlakového hrnce se dostanete na poloviční až třetinové hodnoty a během vaření můžete kuchyni s klidem opustit. Celozrnná barevná rýže byla uvařená, ale pořád ještě příjemně křupavá. Podobně jako ječné kroupy, které při vaření v běžném hrnci lehce šlemovatí.
Mínusem je opět čekání na zahřátí hrnce, ideální už je využít rozehřátý hrnec a uvařit po luštěninách i přílohu. Podobné je to s napařováním zeleniny – funguje výborně, hrnec je dostatečně velký, ale jen kvůli tomu jej pravděpodobně zapínat nebudete.
Restování
Chcete využít hrnec na eintopf neboli uvařit v něm jídlo z jednoho hrnce? Ano, i to je možné. Začít můžete klasicky cibulkou. Hrnec má program pro restování bez horního víka.
Jednoduše zaplníte dno rostlinným olejem, necháte hrnec rozehřát a přidáte pokrájenou cibuli. Chybí sice možnost přímo regulovat teplotu jako u pánve, ale hodnota je nastavena optimálně na to, aby se cibulka osmahla rychle, ale nepálila se.
Poté můžete přidat na orestování třeba plátky seitanu nebo robi. Případně také osmahnout tofu, které je ale lepší před dalším vaření zase vytáhnout a přidat až na konec vaření, aby zůstalo křupavé. Poté jednoduše přidáte zeleninu či luštěniny a můžete vařit jako na klasické plotně.
Shrnutí funkcí
- 11 programů tlakového vaření – kromě vyloženě masových také dušení, polévka, luštěniny, dezert, rýže, obiloviny, zelenina
- 1 vlastní program s individuálním nastavením času a tlaku vaření
- 2 možnosti volby tlaku vybraných programů a vlastního programu
- nastavení času tlakového vaření od 1 do 120 minut
- automatické udržování teplého pokrmu po skončení vaření
- objem nádoby 6 l
- příkon: 1005 W
Příslušenství: kromě vlastního hrnce je součástí balení varná nádoba, napařovací koš a napařovací mřížka na zeleninu. Dále malý kartáček na čištění přetlakového ventilu a jeden náhradní kus pro těsnění, které je součástí pokličky.
Klady a zápory hrnce DOMO DO42707PP
- skvělý na rychlé a dostatečné uvaření luštěnin
- výborný také na vaření (především celozrnných) obilovin
- tlakový hrnec, kterého se nebudete bát
- moderní design (především ve srovnání s podobným multifukčním hrncem značky Tesla)
- udržuje obsah teplý, takže jej můžete nechat vařit bez dozoru a přijít k hotovému
- na provoz stačí elektrická zásuvka, můžete si jej vzít s sebou i na chatu
- větší rozměry – potřebujete větší kuchyň nebo větší kufr auta, pokud ho chcete vzít na chatu
- předehřívání hrnce cca 15 minut protahuje samotné vaření – je potřeba více plánovat
Závěrečný verdikt
Pokud máte dostatečně velkou kuchyň, multifunkční hrnec DOMO může být velmi užitečným pomocníkem. Především pokud chcete zdravě vařit ze surovin jako jsou luštěniny nebo celozrnné obiloviny. Hrnec ušetří nejen čas a dnes drahou energii, ale také budete mít luštěniny či celozrnnou rýži uvařené skutečně do měkka, což rozhodně není pravidlem. Sám už cizrnu, fazole či sójové boby vařím pouze v tomto moderním “tlakáči”.